PublikacjeWnętrza

Jak dobrać listwy przypodłogowe – niezbędny element podłogi

Jak dobrać listwy przypodłogowe – niezbędny element podłogi

Listwy przypodłogowe to element, który jest umieszczany w dolnej części ściany, oparty na podłodze. Rozmiar listwy przypodłogowej może wynosić od 6 do 8 centymetrów, w zależności od stylu mebli lub osobistych upodobań. Zadaniem listwy przypodłogowej jest pełnienie roli łącznika między ścianą a podłogą, nie tylko zapobiegając gromadzeniu się kurzu, ale także chroniąc ścianę przed zarysowaniami i uderzeniami.

Jakie listwy przypodłogowe dobrać do paneli?

Listwa przypodłogowa, może mieć różne kształty, kolory i rozmiary, w zależności od stylu Twojego domu lub konkretnych potrzeb. Jeśli chodzi o kształt, listwa przypodłogowa może mieć trzy główne konfiguracje. Idealna do mebli w stylu minimalistycznym i niezbędnym, listwa przypodłogowa ma prosty krój i precyzyjną linię.

Aby uzyskać klasyczny i elegancki styl, najbardziej odpowiednia listwa przypodłogowa ma zaokrąglony kształt u góry. Listwa przypodłogowa ze stopką nadaje się zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. Jest to model o zakrzywionym kształcie u dołu, najbardziej stykającym się z podłogą.

Jakie listwy do płytek?

Dopasowanie listwy do podłogi oznacza wybór produktu w tym samym kolorze i materiale co podłoga. Często zasada ta dotyczy właśnie podłóg z gresu porcelanowego. Jednak sprawdza się również w przypadku podłóg kamiennych czy marmurowych. Listwa przypodłogowa powstaje poprzez przycięcie płytki podłogowej na wymiar. W ten sposób masz pewność, że uzyskasz te same odcienie i grę światła i kolorów co podłoga.

Jeśli natomiast planujesz remont pomieszczeń w domu i wybór listwy, która wie, jak zostać zauważonym, to właściwym rozwiązaniem dla Ciebie jest wybór listwy kontrastowej. Polega ona na doborze listwy przypodłogowej w innym materiale lub kolorze zarówno w stosunku do ścian, jak i podłogi. W ten sposób listwa podkreśli cały obwód domu. Sprawdź artykuł: Jak dobrać listwy przypodłogowe – niezbędny element podłogi
Jeśli wybrałeś jasną podłogę z drewna lub imitacji kamienia do swojego domu, możesz połączyć listwę przypodłogową z tego samego białego materiału. Jeśli natomiast podłogi są w ciemnych kolorach, warto zastosować te same kolory podłóg i te same materiały co wcześniej na listwy przypodłogowe w jasnych kolorach, chyba że chcemy stworzyć kontrast.

Na rynku dostępne są również listwy do podłogi dwukolorowe, które pozwalają najlepiej dopasować wszystkie elementy domu bez zbytniego kontrastu kolorystycznego. Warto zwrócić również uwagę na listwy takich marek jak Lagrus, Orac, Profilpas czy NMC.

Udostępnij